15. JuuriJuhla-RotFest - Kansanmusiikkia Espoossa 1.-8.4.2017

 

paratiisin_pojat_1ToreJohansson_ystsudenaika juurikatu250Ale Möller BandIdenstam_Hedin2murhaballadit5piirpauke-promo kukkofrigg-2

 

Taustaa

JuuriJuhla-RotFestin juuret ovat espoolaisessa pelimannimusiikissa. Oksisto kurottaa kuitenkin ennakkoluulottomasti kohti uusia säveltuulahduksia ympäri maailmaa. JuuriJuhla-festivaalin lavoille kipuaa niin espoolaiset pelimannit kuin kotimaiset huippukansanmuusikot, monet jo kansainvälisesti ansioituneita.

JuuriJuhla-RotFest järjestetään 15. kerran 1.–8.4.2017. Festivaalin pääpaikkana on Sellosali, mutta sen lisäksi JuuriJuhla-RotFest haluaa viedä kansanmusiikkia myös upeisiin ja monimuotoisiin espoolaisiin vanhoihin kartanoihin, kirkkoihin sekä seurantaloille. Lasten kansanmusiikkikonsertit ovat alusta asti olleet olennainen osa JuuriJuhlaa, kuten myös suomenruotsalaisen kansanmusiikin esittäytyminen festivaaliohjelmassa.

JuuriJuhla-RotFest -yhdistys ry perustettiin vuonna 2007. Siihen asti JuuriJuhlan järjestäjänä toimi Suomen Kansanmusiikkiliitto ry. Yhteistyössä; tapahtuman järjestäjinä toimivat edelleen Suomen Kansanmusiikkiliitto, Espoon kaupunki, Espoon Kansanmusiikkikilta, Uudenmaan Kansanmusiikkiyhdistys, Espoon tuomiokirkkoseurakunta sekä Esbo Hembygdsförening.

JuuriJuhlan yhteydessä järjestettiin vuosina 2008 ja 2009 suomalaisen nykykansanmusiikin vientitapahtuma Arctic Paradise LIVE 16.–19.4.Suomalaisen musiikin tiedotuskeskuksen koordinoimana, yhteistyössä Suomen Kansanmusiikkiliiton, Kanteleliiton ja Maailman musiikin keskuksen kanssa. Tapahtumaan kutsuttiin n. 25 maailmanmusiikin avainhenkilöä, keskeisiä festivaali- ja kiertuejärjestäjiä, toimittajia sekä management- ja agentuuritoimistoja.

JuuriJuhlan historiaa:

2016:
Esiintyjät: Kansanmusiikinopiskelijat Käpylän, Pakilan, Kauniaisten musiikkiopistoista sekä musiikkiopisto Juvenaliasta, Mimmit, Maria Kalaniemi, Eero Grundström & Elina Brotherus, Sampo Lassila Narinkka, Vieno Kekkonen  & Espoon pelimannit, Thomas Lundin & Thomas Enroth, Ingå spelmansgille, Värttinä, Frigg, Saaga Enselble, Brage folkdanslag, Kärri, Tyrni, PKN Pääkaupungin Karjalaiset Nuoret, Pörriäiset, Tanhu-Visa, Kumppampäi sekä Nuorten Pilpatuskonsertin esiintyjät.
Esiintymispaikat: Sellosali, Suomen luontokeskus Haltia, Espoon tuomiokirkko, Lagstad hembygdsgård ja Espoon kulttuurikeskuksen lämpiö.

2015:
Esiintyjät: Maria Kalaniemi, Timo Alakotila & Panu Savolainen, Vantaan kansanpelimannit, Kungsvägenin nuoret muusikot, Rosenfink, Halsbrytarna, Sväng, Esko Järvelä Epic Male Band, Espoon pelimannit, Vieno Kekkonen, Leikarit, Kesäpelimannit, Boot, Juurakko, Leija Lautamaja ja Iida Savolainen sekä Lasten Pilpatuskonsertin ja Pilpatussoittojen esiintyjät.
Esiintymispaikat: Espoon tuomiokirkko, Sellosali, Vindängens musiksal, Lagstad hembygdsgård, Tapiolasali, GLO Grill Kitchen.

2014:
Esiintyjät: Ale Möller Band, Bill Hota & the Pulvers, Espoon pelimannit ja Vieno Kekkonen, Freija, Hehkumo, Hilkka-Liisa Vuori ja Tuomo Pulkkinen, Kardemimmit, Maria Kalaniemi ja Marianne Maans, Phønix, Sillanpään sisarukset yhtyeineen, Taito Hoffrén, Tsuumi Sound System sekä Melkutus-konsertin, Lasten Pilpatuskonsertin, Pilpatussoittojen ja Pilpatusiltamien esiintyjät.
Esiintymispaikat: Espoon tuomiokirkko, Sellosali,  Lagstad hembygdsgård,  Honkamaja, Tapiolasali.

2013:
Esiintyjät: Duo Johan Hedin & Gunnar Idenstam.  Espoon pelimannit ja Vieno Kekkonen,  Freija, Heikki Laitinen ja Kimmo Pohjonen, Ingå spelmansgille, Maria Kalaniemi ystävineen, Piirpauke, Rönsy, Vitaaliveljet sekä Pilpatusiltamien ja Pilpatussoittojen esiintyjät.
Esiintymispaikat: Espoon tuomiokirkko, Sellosali,  Lagstad hembygdsgård,  Honkamaja, Tapiolasali.

2012:
Kotisivut
Esiintyjät: Espoon pelimannit,Halsbrytarna, Hohka, Juurikadun orkesteri, Mimmit, Suden aika, Taikatuu, Benny Törnroos, Vallilan tango, Väsen, Wimme, Kesäpelimannit & Jälkikasvu, Karjalan Nuorten kansanlauluryhmä, Myllykallion ala-asteen kansantanssiryhmä, Leikarit, Hovinarrit, Inferno, Hallavalia sekä Pilpatussoiton osallistujat.

Esiintymispaikat: Leppävaaran kirkko, Sellosali,  Lagstad hembygdsgård,  Honkamaja.
2011:
Kotisivut
Esiintyjät: Nordik Tree, Espoon pelimannit ja Vieno Kekkonen, Maria Kalaniemi & Vilda Rosor, Sväng, Kuunkuiskaajat, Puhti, JPP ja Antti Savilampi & Maarit Kyllönen, Karjalan nuorten, Klaukkalan nuorisoseuran ja Katrillin lapsiryhmiä, sekä Kangasalan pikkupelimannit, EMOn kamut ja Svetljachki Pietarista, Marjo Suominen, Trio Roozeman-Uusitupa, Kesäpelimannit-trio, Inehmo, Kanterellit, puhallintyhtye Sinetti. sekä Pilpatus-soiton osallistujat.
Esiintymispaikat: Sellosali, Espoon tuomiokirkko, Lagstad hembygdsgård, WeeGee, Honkamaja.

2010:
Kotisivut
Esiintyjät: MeNaiset, Uudenmaan Pelimanni big band, Espoon harmonikkakerho, Maria Kalaniemi & Eero Grundström, Aspötrio, Emma Salokoski & Ilmiliekki Quartet, Freija, Pekka Pentikäinen & Perttu Paappanen, Kardemimmit, Kirjavat, Petkele, Katrilli, Kärri, Antti Savilampi & Anu Haapoja, Riinat ja Rikut, Emon kamut, Vantaan Kansanpelimannit, Lohjanseudun Tanhuujat, Kiehinä, Jenni ja Mummonpojat, Espoon pelimannit sekä Pilpatus-soiton osallistujat.
Esiintymispaikat: Sellosali, Leppävaaran kirkko, Lagstad hembygdsgård, Albergan kartano, Honkamaja.

2009:
Kotisivut
Esiintyjät: Ilona Korhonen Ensemble, Tsuumi Sound System, Maria Kalaniemi, Vieno Kekkonen, Pekka Pentikäinen, Georg Dolivo, Paratiisin pojat, Frigg, Pekka Lehti, Emon kamut, Espoon pelimannit, Leikarit, Jouhiorkesteri, Polka Chicks ja Pasi K & Hurmos.
Esiintymispaikat: Sellosali, Espoon tuomiokirkko, Lagstad hembygdsgård, Honkamaja.

2008:
Kotisivut
Esiintyjät: Maria Kalaniemi, Emilia Lajunen ja Ville Urponen, Turkka ja Paalanen, Emon kamut, Leikarit, Meiskarit, Trepaanit, MeNaiset, Sanna Kurki-Suonio Trio, Tsuumi Sound System, Las Chicas del Tango, Nikolai Blad ja Ulla Linjama sekä Pasi K & Hurmos.
Esiintymispaikat: Sellosali, Tapiolan kirkko, Lagstad hembygdsgård.
Tapahtuma oli osa Espoo 550 -juhlavuoden ohjelmaa.

2007:
Kotisivut
Esiintyjät: Hereä, Ramunder, Marianne Maans, Kyrkslätts spelmän, Pauli Hanhiniemi & Hehkumo, Heikki Laitinen, Maria Kalaniemi ystävineen (Timo Alakotila, Olli Varis, Maarit Kyllönen), kansanmusiikin opiskelijat Musiikkiopisto Juvenaliasta sekä Espoon ja Pakilan musiikkiopistoista, Leikarit, Kesäpelimannit, Espoon pelimannit ja moni muu.
Esiintymispaikat: Espoon tuomiokirkko, Lagstad hembygdsgård, Sellosali, Albergan kartano, Kauklahden kappeli, Honkamaja.

2006:
Kotisivut
Esiintyjät: Maria Kalaniemi ja Olli Varis, Duo Haitara, Jepokryddona, Halsbrytarna, Värttinä, Nikolai Blad ja Kari Pulakka, Hilja Grönfors & Pia Rask & Olli Knuth, Ketsurat, jami-isäntänä Pekka Pentikäinen, kansanmusiikin opiskelijat Musiikkiopisto Juvenaliasta ja Pakilan musiikkiopistoista, Espoon pelimannit, Espoon kansantanssijat, Meiskarit, Leikarit, Emon kamut, Torvald ja Tapsa.
Esiintymispaikat: Espoon tuomiokirkko, Karakallion monitoimitalo, Lagstad hembygdsgård, Sellosali, Albergan kartano, ravintola Base, Honkamaja.

2005:
Esiintyjät: Tallari, Jenny Wilhelms, Sammuls, JPP, Spontaani Vire, Klezmer-yhtye Golem, Kiharakolmio, Mikko Perkoila &  Kennel
Esiintymispaikat: Espoon tuomiokirkko, Lagstads hembygdsgård, Sellosali,  Albergan kartano

2004:
Esiintyjät: Heikki Laitinen ja työryhmä: Vauvaoratorio, Leikarit ja Uudenmaan kyläpelimannit, Halsbrytarna, Ramunder, Puhti, Helsinki Mandoliners, Musiikkiopisto Juvenalian, Espoon musiikkiopiston kansanmusiikin opiskelijat, Pekka Kuusisto & Luomu Players, Maria Kalaniemi Trio, Espoon pelimannit ja muut iltamien esiintyjät.
Esiintymispaikat: Espoon tuomiokirkko, Stenhalla, Lagstad Hembygdsgård, Albergan kartano, Kilon VPK:n talo, Ravintola Sävellys, Sellosali.

2003Kevät soi! -nimeisenä tapahtumana
Esiintyjät: Maria Kalaniemi Trio, Leikarit, Höröt, Kardemimmit, Kupsut, Lillijouset,Tiikeritytöt, Duo Haitara, Trepaanit, Kesäpelimannit, Mr. Mäläskä, Halsbrytarna sekä iltamien esiintyjät.
Esiintymispaikat: Olarin kirkko, Oittaan kartano, Villa Elfvik, Albergan kartano, Honkamaja.

 
 

Juurijuhla Facebookissa

© 2015 Juurijuhla-RotFest -yhdistys ry, www-toteutus Tietotemput Oy